Menu

Endorsements

Statewide Organizations for Ferguson

APACE Washington

NARAL Pro-Choice Washington

Planned Parenthood Votes Northwest & Hawaii 

Seattle Metropolitan Elections Committee 

Sierra Club

Washington Conservation Voters

Washington Education Association

Washington State Veterans Bar Association

Young Democrats of Washington

 

Public Safety Organizations for Ferguson

Bellevue Fire Fighters, IAFF Local 1604

City of Seattle Fire Fighters, IAFF Local 27

Professional Fire Fighters of Spokane County, IAFF Local 2916

Washington Council of Police and Sheriffs

Washington State Patrol Troopers Association


Labor Organizations for Ferguson

AFT COPE Washington

Heat and Frost Insulators and FireStop Containment Workers, Local 7

Hod Carriers and General Laborers, Local 242

Inlandboatmen’s Union of the Pacific, Puget Sound Region

International Association of Machinists and Aerospace Workers, Local 751

International Brotherhood of Boilermakers, Local 242

International Brotherhood of Electrical Workers, Local 46

International Brotherhood of Electrical Workers, Local 77

International Brotherhood of Electrical Workers, Local 112

International Brotherhood of Electrical Workers, Local 191

International Brotherhood of Electrical Workers, Local 483

International Longshore and Warehouse Union, Local 23

International Union of Operating Engineers, Local 302

International Union of Operating Engineers, Local 370

International Union of Painters and Allied Trades, District Council 5

Iron Workers Local Union #86

Laborers Local 238

Laborers Local 440

Northwest Washington Central Labor Council

Pacific Northwest Regional Council of Carpenters

Professional and Technical Employees, Local 17

Public Safety Employees Union, Local 519

Seattle Building & Construction Trades Council

Service Employees International Union 6

Service Employees International Union 49

Service Employees International Union 775

Service Employees International Union Healthcare 1199NW

Sheet Metal Workers, Local 66

SMART United Transportation Union

United Association of Plumbers and Pipefitters, Local 26

United Association of Plumbers and Pipefitters, Local 32

United Association of Plumbers and Pipefitters, Local 44

United Association of Plumbers and Pipefitters, Local 598

United Food and Commercial Workers, Local 21

United Food and Commercial Workers, Local 1439

Washington Federation of State Employees, AFSCME Council 28

Washington State Council of County and City Employees, AFSCME

Washington State Nurses Association

Washington Teamsters Legislative League

Democratic Organizations for Ferguson

Benton County Democrats

Chelan County Democrats 

Clark County Democrats

Clallam County Democrats

Cowlitz County Democrats

King County Democrats

Franklin County Democrats

Grays Harbor Democrats

Island County Democrats

Kitsap County Democrats

Mason County Democrats

Metropolitan Democratic Club of Seattle

Walla Walla County Democrats

Whatcom County Democrats

1st LD Democrats

2nd LD Democrats

6th LD Democrats

7th LD Democrats

8th LD Democrats

10th LD Democrats

16th LD Democrats

18th LD Democrats

23rd LD Democrats

26th LD Democrats

27th LD Democrats

28th LD Democrats

29th LD Democrats

30th LD Democrats

34th LD Democrats

36th LD Democrats

37th LD Democrats

39th LD Democrats

43rd LD Democrats

44th LD Democrats

46th LD Democrats

47th LD Democrats

48th LD Democrats

Young Democrats of King County

Young Democrats of the University of Washington

 

Elected Officials for Ferguson

Adam Kick, Skamania County Prosecutor

Andy Miller, Benton County Prosecutor

Jon Tunheim, Thurston County Prosecutor

Randy Gaylord, San Juan County Prosecutor

Congressman Adam Smith (9th Congressional District)

Congressman Denny Heck (10th Congressional District)

Congressman Derek Kilmer (6th Congressional District)

Congressman Rick Larsen (2nd Congressional District)

King County Councilmember Rod Dembowski

Senator Andy Billig (3rd District)

Senator Cyrus Habib (48th District)

Senator David Frockt (46th District)

Senator Jeannie Darneille (27th District)

Senator Mark Mullet (5th District)

Representative Christine Kilduff (28th District)

Representative Gerry Pollet (46th District)

Representative Joe Fitzgibbon (34th District)

Representative Laurie Jinkins (27th District)

Representative Marcus Riccelli (3rd District)

Representative Patty Kuderer (48th District)

Representative Ruth Kagi (32nd District)

Representative Tina Orwall (33rd District)